Ohjelmaa

 NÄYTÖS ALUE 1

KLO 11:55        ”Lämmittelyä” tapahtuman avaukseen

 Sekalainen ”seurakunta”…

KLO 12:00       Tapahtuman avaus

Kärsämäen 4H-yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Kyösti Luonuansuu, Kärsämäen kunnanjohtaja Esa Jussila sekä kansanedustaja ja maanviljelijä Juha Pylväs.

KLO 13:00       Temppuilevat hevoset, pellet ja aasi

Hevoset Eetu ja Puppe sekä Anton aasi, Johanna ja Sara Nyyssölä, Carita ja Eevi Punder ja Aada Riikonen

KLO 14:00       Koirat työskentelee ja viihdyttää

Pääkön Homekoirat ja Kärsämäen kennel-seura.

KLO 15:00       Issikat esittäytyy

Päivi Holopainen ja Reifur.

KLO 16:00       Sammutellaan paloja, 4H:n arvonta ja luovutetaan näyttelyn ”lippu” 2019 näyttelylle.

Sammutustyönäytös: Kärsämäen VPK:n nuoriso-osasto, jokilaaksojen pelastuslaitos.

                        Kärsämäen 4H-yhdistys ry

NÄYTÖS ALUE 2

KLO 12:30       Hevostyönäytös (potun nostoa), jonka jälkeen noin klo 13:30 hevosen kengitys työnäytös.

Kari, Aino ja Tapani Pentikäinen sekä Veera Pietikäinen.

Kengitys: Timo Halonen.

KLO 13:30       Ryskytyönäytös (puinti)

Raimo ja Tapio Kielenniva sekä Pertti Venetpalo.

KLO 14:30       Kauralyhteiden tekoa

Kärsämäen maa- ja kotitalousseura.

 

MUITA NÄYTÖKSIÄ ALUEELLA NON-STOP NÄYTTEILLEASETTAJIEN PISTEISSÄ

Päreiden ja polttopuiden tekoa: Kari Korpela.  

Moottorisaha veistoksia: Timo Nevalainen.

Lentokoneet ja ilmailua: Juha Kivelä ja Kärsämäen lentokenttä.

Jauhon jauhantaa: Hietalan mylly/Kalle Salmela.

KILPAILUT

Lasten POLKUTRAKTORIKISA klo 12.30-15.00 (Sarjat: alle 3v, 4-6v, 7-9v)
Kaikki kilpailuun osallistuneet palkitaan. Kaikkien polkutraktorikisaan osallistuneiden kesken arvotaan Valtran polkutraktori noin klo 15.30. Arvonta suoritetaan kilpailupaikalla.
Lasten KEPPIHEPPAKISA klo 12.30-15.00 (Sarjat: alle 4v, 4-6v, 7-9v, yli 9v) 
Kaikki kilpailuun osallistuneet palkitaan. Kaikkien keppiheppakisaan osallistuneiden kesken arvotaan keppiheppa noin klo 15.30. Arvonta suoritetaan kilpailupaikalla.

Keppiheppakisan tulokset: Osallistujia yhteensä 204.

 

Alle 4 vuotiaat: Osallistujia 25

  1. Onni Kauranen, 10,38
  2. Elviira Turpeinen, 11,90
  3.  Isla Leppänen, 12,35

4-6 vuotiaat: Osallistujia 86

  1. Iiris Myllylahti, 7,03
  2. Milja Malkamäki, 7,22
  3. Mette Pyhtilä, 7,44

7-9 vuotiaat: Osallistujia 64

  1. Olivia Kyllänen, 7,03
  2.  Liinus Haaponiemi,7,44
  3. Elisa Malkamäki, 7,56

Yli 9 vuotiaat: Osallistujia 29

  1. Pihla Österberg 7,41
  2. Helmi Surakka 7,43
  3. Nelli Österberg, 7,44

Kaikkien osallistujien kesken arvottiin keppihevonen. Keppihepan voitti Elviira Turpeinen

 

Polkutraktorikilpailun tulokset:

sarja 0-3 vuotiaat

1.      Viljami Rintala 29,84

2.      Aatos Ylikoski 30,95

3.      Aaron Pelkola 31,58

 

sarja 4-6 vuotiaat

1.      Elias Länkinen 20,71

2.      Joona Laaksonen 21,83

3.      Niklas Ollila 22,16

 

sarja 7-9 vuotiaat

1.      Henri Haapakoski 18,71

2.      Julia Lehtilahti 19,84

3.      Jaakko Leiviskä 19,91

 

Kaikkien osallistujien kesken arvottiin Valtran polkutraktori. Polkutraktorin voitti Eliel Huhtala, Alavieska 

 Alueella vaikka mitä kivaa näkemistä ja tekemistä...

  • ILMAISTA TEKEMISTÄ ALUEELLA: hiekkaleikkipaikka, mönkkäri kyyditykset, hoijakka, kaivuri kaivatukset, näytöksiä, traktori kyyditystä, maskotteja alueella, kauralyhteitä, potun nostoa, kilpailuja mm. polkutraktori ja keppiheppa,  navetasta ja näyttelyalueelta ”elävää kuvaa” ruudun välityksellä, "Hukka" vierailee, hukkavisa ja maistiaisia sekä tietoa vesistöjen tilasta ja ruokahävikin määrästä, eläimet katsottavaksi ja rapsuteltavaksi, erilaisia puuhapaikkoja näytteilleasettajien pisteissä esim. kivaa kierrätyspuuhastelua,  toimintarata, rimagolf jne.

  • RUSKATORILLA MYYNNISSÄ JA ESILLÄ: Kotileivonnaisia, hattaraa, makkaraa, kahvia (myös nokipannu), mehua, lettuja, munkkeja, arpoja, kasvomaalausta, pyttipannua, teekuppipajatso, lakua, raivaussahat, moottorisahat, työvaatteet, moottorisahaveistoksia, talutusratsastusta, jousiammuntaa, eläinten kivennäiset, vihannekset, yrtit, leikkokukat, lastenvaatteet, taidepläjäyksiä, kananmunia, villi- ja viljellyistä yrteistä valmistettuja hyvinvointituotteita ja elintarvikkeita ihmisille ja eläimille, navetan automatiikka ja ohjauskeskukset sekä metaenergian biokaasulaitokset jne. 

  •  

     KAIKENLAISET KONEET JA VEMPAIMET

    JKRT-Kone Ay

    -          Case Puma 160 CVX –traktori ja Claas Uniwrap 455 Rolland –paalain

    Jukka-Pekka Pietikäinen

    -          Claas Tucano 320 puimuri

    Kallinen Kari

    -          puimuri tai muita koneita

    Ylikoski Perttu                                                                                      

    -          ajosilppuri JohnDeer 80100 v. 2016

    -          Karhotin Krone 1400plus v. 2017+traktori

    MJ Infra Oy

    -          Traktori Massey Ferguson 8727

    Jarmo Sirviö                                                              

    -          Traktorpulling/RetroPower

    Hautajoki Jarmo, Hautakoski Reijo, Kangasharju Hannu, Korpela Kari, Mustola Pekka, Kivelä Lauri, Puolimatka Pekka, Suosalon luomutila

    -          traktori kyyditykset

    -          vanhat traktorit

    -          vanhempi puimuri ja hevostyökalustoa

    Pekka Kiiskinen Oy

    -          maitoauto

    MetsäTarmo ja Vesa Kiiskilä

    -          vanhempia ja uudempia metsäkoneita

    Konesilta Oy

    -          kaivurit , traktoreita

    -          kaivuri kaivatukset Jari Kananen, Hannu Laitila, Pekka Puolimatka ja Kimmo Hannula

    Juha Kivelä ja Kärsämäen lentokenttä

    -          lentokoneita ym Ilmailun esittäytymistä

    Ville, Mikko ja Jani Junttonen, Luonua Ere ja Kyösti, Koivisto Mikko

    -          isot ja pienet mönkkärit tapahtumaan

    Kosken Kone Oy                                                     

    -          kaluston esittelyä

    Konepalvelu Honkala Oy

    -          turvekoneet

  •  

      Pidätämme  oikeuden muutoksiin, alueelle ei saa tuoda omia eläimiä, näyttelyalue on päihteetön! 

  •